DENÍK: Vážení páni poslanci z právnické branže,

SOBOTNÍK LÍDY RAKUŠANOVÉ 

 

úplně chápu, že to při hlasování o novele, která má Vašim kolegům advokátům snížit finanční náhrady v exekučních řízeních z několika tisíc na pouhých pár stovek, nemáte lehké: Vždyť dneska, kdy se při každých volbách rozpoutá kroužkovací mánie, aby i chudák politik myslel na zadní kolečka! Copak poslanečtí kolegové s diplomem z medicíny, ti se v civilu chytnou, ale právníci? Zvlášť když studovali v Plzni? 

Dovedu si tudíž představit, že připravit advokátní kanceláře o takovou příležitost, jako je kasírování horentních sum za jeden vyplněný formulář, vyžaduje zvláště od Vás, profesně spřízněných poslanců, krajní sebezapření. Vždyť takové peníze jen za žádost o soudní příkaz k exekuci nemají nikde v Evropě! 

Jenže v tom je právě kámen úrazu. Jestliže se dluh, obnášející pár desetikorun pokuty za jízdu na černo nebo za nevrácení knížek do knihovny, vyšplhá exekuční procedurou na desetitisíce, není to přece nic jiného než státem posvěcené vydírání. A všechny složky, které se na tomhle umělém zvyšování nákladů podílejí, si nezaslouží jiné označení než paraziti. Včetně advokátů. 

 

Lída Rakušanová

Denik.cz